Watze met & teken

Training Organiseren op basis van eigenaarschap

Organisaties in het publieke domein, zoals de zorg, welzijn, het onderwijs, de politie en gemeentes, lopen vast in hiërarchie en bureaucratie. In deze training leer je hoe dat anders kan. 

Hoe een organisatie ruimte kan bieden voor wat cliënten, leerlingen en burgers nodig hebben, hoe medewerkers veel meer hun potentie kunnen inzetten en hoe je slagvaardig tot besluiten kan komen, waardoor medewerkers met meer energie, plezier en voldoening aan het werk zijn.
Je krijgt handvatten aangereikt die je zelf als leidinggevende of als staffunctionaris kan gebruiken, ook als de organisatie nog niet zover is. 

"De training heeft mij veel nieuwe inzichten en inspiratie gegeven. De denkwijze blijft hangen, waardoor ik echt anders naar organisaties ben gaan kijken."
Karin Mataheroe, Manager Ontwikkelbureau, De Jeugd- & Gezinsbeschermers

Uitgangspunt van de training: eigenaarschap bij de vakmensen

In de klassieke organisatie is de leiding overal (eind)verantwoordelijk voor en moet de leiding de vakmensen derhalve sturen, coachen, ontwikkelen, verleiden en motiveren om het goede te doen. Echt ruimte geven aan de vakmensen vraagt echter om een fundamenteel andere manier van kijken naar verantwoordelijkheden in een organisatie. Management, staf en vakmensen hebben allemaal hun eigen rol en kunnen het beste vandaaruit op een gelijkwaardige manier met elkaar samenwerken. 

"Ik denk nog bijna dagelijks terug aan de dagen die we met jou beleefd hebben. Het geeft mij weer nieuwe bagage om mee aan de slag te gaan met mijn nieuwe team. Ik ga mijn managers ook vragen of ze de opleiding willen volgen die ik heb gevolgd.”
Lucien Peeters, bestuurder Samenso

Praktijkcasus

We beginnen de training met een gesprek met Irma Harmelink. Zij was bestuurder van Zorgaccent, een organisatie in de ouderenzorg en tot voor kort van Elver, een organisatie voor de zorg van verstandelijk gehandicapten, die beiden werken met zelforganiserende teams. Wat zijn redenen om te werken met zelforganiserende teams? Hoe is die omslag gegaan? Hoe werkt het, hoe wordt er wel of niet gestuurd? Wat zijn de ervaringen , wat gaat goed en wat is lastig? 

Horizontaal organiseren

Hoe kunnen we de regie zoveel mogelijk bij de vakmensen laten? We zullen stil staan bij wat dat betekent voor de structuur van de organisatie (verdeling van rollen & taken en besluitvorming) en voor de besturing van de organisatie (beleidsontwikkeling, planning & control).

"De training is een mooie combinatie van theorie, oefenen in de praktijk en concrete handvatten. Ik heb veel inzichten om mee verder te gaan in mijn werk en ook met mezelf. Ik kan de training dan ook aan iedereen aanraden. Hij is in elke organisatie bruikbaar."
Romy Vos, Product Owner SEPA Payments, Rabobank

Horizontaal leidinggeven

Regie bij de vakmensen laten betekent ook wat voor ons gedrag. Persoonlijk leiderschap stimuleren en jezelf gelijkwaardig en authentiek opstellen in plaats van hiërarchisch en instrumenteel. Maar hoe doe je dat, als je je ook eindverantwoordelijk voelt en je er wel degelijk wat van vindt? Sleutelfactoren voor het goede gesprek worden ontdekt in gesprekken met een actrice.

“Ik dacht dat ik al lang ‘bottom-up’ werkte en veel verantwoordelijkheid en ruimte aan de medewerkers liet. Maar door de training realiseerde ik me dat mijn houding alsnog best wel paternalistisch was. Ik ging er toch van uit dat ik het uiteindelijk het beste wist. Ik ben steeds meer gaan snappen wat het echt inhoudt om als professionals gelijkwaardig met elkaar te werken. En ik ben het gaan voelen. Het werk wordt er leuker van, je doet het echt samen en iedereen groeit.”
Marije Dirksen, manager bij een welzijnsorganisatie

Werken aan jezelf in plaats van aan de ander

Het is lastig om het goede gesprek te voeren, als we geïrriteerd, gestrest, onzeker, afstandelijk of zonder mening zijn. Als we ons overmatig of juist te weinig verantwoordelijk voelen. We zullen stil staan bij de werking van defensiemechanismen en disfunctionele emoties bij onszelf en manieren om hier beter mee om te gaan.  De focus verschuift van het “in beweging krijgen van de ander”, naar het “houden van een helder hoofd en een open hart bij jezelf”.

"Het programma maakt veel los in denken en voelen en dat is een mooi maar ook uitdagend proces."
Yvonne van Balen, directeur-bestuurder van Voorschoten Voor Elkaar

Een open cultuur

Alleen in een open cultuur kunnen bureaucratie en hiërarchie verminderd worden. Regels en controle kunnen verminderd worden als er een open leerklimaat is, waarbij men gemakkelijk feedback geeft en ontvangt. Er is ook minder hiërarchie nodig, als er een open cultuur is, waarin men lastige zaken in goed onderling overleg kan bespreken. Maar hoe creëer je die open cultuur en hoe kan je disfunctionele interactiepatronen doorbreken? Ook daar reiken we handvatten voor aan.

De training is interactief en er is veel ruimte voor casuïstiek van de deelnemers. De theorie is uitgewerkt in “Van wie is de gebroken WC tegel? Organiseren op basis van eigenaarschap.” (Watze Hepkema, 2024)

"Dit was voor mij de perfecte training: theorie gericht op eigen praktijk, veel ruimte om te oefenen en te experimenteren, zodat ik mijn eigen wijze van handelen kon doorontwikkelen. Valkuilen, maar zeker ook mijn sterke kanten krijgen aandacht. De sfeer is open en respectvol. Echt een aanrader voor wie zichzelf wil ontwikkelen als leidinggevende aan de hand van het Rijnlands model."
Annemiek Kropman - manager JGZ Kennemerland

Doelgroep

Voor alle leidinggevenden (van bestuurder tot teamleider) en stafleden, die willen organiseren op basis van eigenaarschap.

Begeleiding

Watze Hepkema is associé bij organisatieadviesbureau Bosman & Vos. In februari 2024 is zijn boek "Van wie is de gebarsten wc-tegel? - Organiseren op basis van eigenaarschap" verschenen. In 2007 publiceerde hij zijn boek “Stoppen met leidinggeven”. Dit boek heeft inmiddels zijn weg gevonden naar duizenden leidinggevenden en wordt nog steeds gebruikt in managementopleidingen. Hij begeleidt organisaties naar meer Rijnlands werken, coacht (management)teams en traint leidinggevenden.

Irma Harmelink was tot voor kort bestuurder bij Elver en doet nu als zelfstandige diverse opdrachten voor (branche) organisaties in de zorg. Daarnaast is zij lid van de raad van toezicht van 3 zorgorganisatie. Zij inspireert deelnemers met het interactief delen van haar ervaringen en inzichten.

Greet Vos is zelfstandig trainingsacteur en zoekt al meer dan 20 jaar samen met Watze en de deelnemers naar de kern van het oprechte en gelijkwaardige gesprek. Juist ook als een gesprek met een medewerker, een team, een collega of een leidinggevende lastig is.

Praktische informatie

Het gaat om een driedaagse training op 31 oktober, 28 november 2025, 23 januari 2026 met een terugkomdag op 6 maart 2026 (ochtend). De leergroep telt minimaal 6 en maximaal 10 deelnemers.

Kosten: € 2.050,= vrijgesteld van BTW (inclusief de lunches). 
Als je meer informatie over de training wil, kun je bellen met Watze Hepkema: 06 53 20 96 78

Overtuigd van de waarde van de training voor jou? Stuur dan een mail naar secretariaat@bosmanvos.nl, o.v.v. “training Organiseren op basis van eigenaarschap”, hierna ontvang je een inschrijfformulier. 

 


Deel deze pagina in uw netwerk

Wat we schrijven …

Anders werven en fors inzetten op relatie - Marco van Hoek over zijn ervaring met Bosman & Vos

Anders werven en fors inzetten op de relatie. Dat heeft Ingrid Venekamp georganiseerd door non-stop communicatie met mij als kandidaat en Maria-oord als organisatie. De communicatie was snel, scherp en persoonlijk wat ik als zeer prettig heb ervaren.

ingrid